A hétköznapokban legtöbben még mindig nem tudnak különbséget tenni a két, leghíresebbé vált virsli között. Mi is valójában a különbség a Bécsi virsli, hivatalos nevén Bécsi-frankfurti és a Frankfurti virsli elnevezések között? Hogyan alakultak ki ezek a nevek?
Bécsi virsli, Darnó-Hús
Kialakulásuk a 19.század elejére, 1805-re tekint vissza. Abban az időben jellemző volt, hogy városokról elneveztek élelmiszereket (krakkói kolbász, prágai sonka, stb.) de itt nem csupán ennyiről volt szó.
Honnan indult minden?
A 18. század második felében született svájcban egy Johann Georg Lahner nevezetű hentes, aki mesterségét Frankfurtban kezdte el tanulni.
Johann Georg Lahner hentes, 1805.
Akkoriban Németországban igen szigorú céhes szabályok uralkodtak, melyek a hentes üzletágra is nagy hatással voltak. A sok szabály közül az egyik kimondta, hogy egy vágóhídon nem lehet két állat húsát egyszerre feldolgozni és keverni.
(Frankfurtban egyébként már a 13. században is ismerték a virslit, amelyet azóta is Frankfurti virslinek neveznek.)
Miután Johann Georg Lahner végzett németországi tanulmányaival, Bécsbe költözött. Az osztrákoknál abban az időben jóval engedékenyebbek voltak a hentesiparhoz köthető szabályok. Ez remek lehetőséget kínált Johannak a kísérletezésre, ezért kipróbálta, hogy mi történne akkor, ha a virsli alapja nem egyszerűen csak sertéshúsból állna, hanem keverne hozzá marhahúst is.
Ausztria, Bécs
A próbálkozás sikeresnek bizonyult, kölcsöntőkéből megalapította saját hentesüzemét. A frankfurti recept tovább gondolásából, némi fűszer, só, bors, kevés füstölés és forró víz hozzáadásával, 1805. október 15-én elkészítette a kétféle húsból készült terméket, a Bécsi-Frankfurti virslit. Mely olyannyira jól sikerült, hogy I. Ferenc császár és az előkelő réteg, kedvenc ételeként tartották számon.
Lahner virslijének elnevezése tehát, a frankfurti tanulmányaiból és a bécsi sikereiből ered. A Frankfurti virsli és a Bécsi-Frankfurti virsli összetételei eltérőek ugyan, de a nevük nagyon hasonlít, ezért nem tudják igazán megkülönböztetni a laikusok őket.
100 évvel Lahner alkotása után, dédunokája kivándorolt Amerikába, majd kitalálta a Hot Dogot. A család sokáig gazdagon élt, 1967-ben azonban vége szakadt a sikertörténetnek. Kihaltak a Lahnerek, így nem volt senki, aki továbbvigye az üzletet...
Hot-Dog, Amerikai Egyesült Államok
Egy következő – a saját házunk tájáról készült – cikkünkben eláruljuk majd, hogy mi a különbség a Darnói pattanós, a Bécsi virsli és az emészthető bélben készült virslik között.
Ha tetszett a cikk, akkor kövess minket Facebook-on, Instagram-on, YouTube-on, vagy látogasd meg weboldalunkat a www.darno-hus.hu címen, ha pedig kedvet kaptál egy virsli kóstolásra, keresd a nagy áruházakban termékeinket a virslis részlegen!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.